Changamoto zakumba uchaguzi unaoendelea Tanzania

Share this story:

Photo/Courtesy

Uchaguzi wa viongozi mbalimbali unaendelea nchini Tanzania licha ya matatizo mengi yanayokabili shughuli hiyo.

Katika maeneo mengi yanayoegemea mrengo wa upinzani, majina ya wengi waliojisajili kielektroniki kupiga kura yanakosekana katika karatasi zilizobandikwa ukutani.

Akizungumza muda mchache uliopita kupitia mtandao wake wa Facebook, mwanahabari huru na mwimbaji wa nyimbo za injili Faustine Munishi ameelezea kukerwa kwake na shughuli hiyo.

Munishi amesema ilimbidi kusafiri hadi kituo cha nne kupiga kura licha ya kuwahi mapema. Jina lake halikuwa katika kituo alichojisajili.

Katika kisiwa cha Zanzibar, hali pia ni vilevile. Vita vimeibuka katika maeneo mbalimbali huku wengi wakisusia shuguli hiyo.

Je, inawezekana hii inadhihirisha njama ya serikali tawala ya Rais John Pombe Magufuli kuiba na kusalia madarakani? Tusubiri tuone.

Watanzania wapanga foleni kushiriki katika uchaguzi
Photo/Courtesy
Get the best of Silvan News
Enter your email address and click on the Get Instant Access button.
We respect your privacy

Share this story:
ALSO READ:  President Uhuru Kenyatta Imposes Lockdown in new COVID-19 measures

8 thoughts on “Changamoto zakumba uchaguzi unaoendelea Tanzania

  1. What i do not realize is actually how you’re not really much more well-liked than you might be right now. You are very intelligent. You realize thus significantly relating to this subject, made me personally consider it from so many varied angles. Its like men and women aren’t fascinated unless it?s one thing to do with Lady gaga! Your own stuffs excellent. Always maintain it up!

  2. My developer is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on various websites for about a year and am concerned about switching to another platform. I have heard fantastic things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress content into it? Any help would be greatly appreciated!

  3. I was just seeking this information for a while. After six hours of continuous Googleing, finally I got it in your web site. I wonder what’s the lack of Google strategy that don’t rank this type of informative websites in top of the list. Normally the top sites are full of garbage.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *